Ksiazki   Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Historia Szkoły Konkursy Aktualności Nasze doświadczenia O szczególnej lekcji Chór szkolny

Zapraszamy do wypełnienia ankiety skierowanej do rodziców dzieci uczęszczających do naszej szkoły.

Strony www:
  Urząd Miejski w Warce
  Wirtualna Warka
  OKSIW
  Muzeum w Warce
  Gimnazjum w Warce
  ZSP w Nowej Wsi
  ZSP w Warce

Szczególna lekcja - "Spójrz inaczej".

Od kilku lat w naszej szkole prowadzimy zajęcia wg programu "Spójrz inaczej". Są to niezwykłe spotkania - lekcje - nie lekcje - przeprowadzone wg scenariuszy przygotowanych przez grupę psychologów, socjologów i pedagogów: A.Kołodziejczyka, E.Czemierowską i T.Kołodziejczyka. Rosną systematycznie koszty ponoszone przez społeczeństwo w związku z nadużywaniem nikotyny, alkoholu, narkotyków i leków. W małym tylko stopniu koncentrujemy się na zapobieganiu tym zjawiskom, zajmując się bardziej leczeniem objawów. Celowe więc wydaje się przygotowanie młodzieży i dzieci do radzenia sobie z różnymi trudnymi, stresującymi sytuacjami, które mogłyby sprzyjać sięganiu po alkohol czy inne substancje szkodliwe dla zdrowia. Temu właśnie służą programy profilaktyczne - takie właśnie jak "Spójrz inaczej". Nauczyciele naszej szkoły ukończyli kursy prowadzone m.in. przez jednego z autorów, umożliwiające pracę z uczniami wg tego programu. Działania te mają wpływać na dziecko tak, aby radziło sobie lepiej, bez nadmiernego napięcia z rozwiązywaniem problemów, których dostarcza życie, aby rozumiało siebie, umiało współżyć z innymi i potrafiło również w samym sobie znajdować oparcie. Treści programu - dostosowane do wieku i możliwości uczniów - zgrupowane są w następujące bloki: - postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć, - uczestnictwo w grupie, - rozwiązywanie problemów, - dbanie o zdrowie (z uwzględnieniem tematyki uzależnień). Zajęcia prowadzone są takimi metodami, które umożliwiają uczniom aktywne doświadczanie i przeżywanie tego, co jest tematem zajęć a następnie podsumowanie i opracowanie zdobytych doświadczeń. Stosowanych jest wiele technik: dyskusji, psychodramy, rysunków. Zawsze zasiadamy w kręgu (odchodzimy od ławek) wspólnie z nauczycielem, nawiązując kontakt wzrokowy i emocjonalny. Krąg staje się "miejscem" i "czasem" uczenia się przez doświadczenie, ułatwia kontakty między dziećmi i daje im więcej ciepła. Zajęcia "Spójrz inaczej" odbywają się w czwartych klasach.

HOME | HISTORIA SZKOŁY | KONKURSY | AKTUALNOŚCI | NASZE DOŚWIADCZENIA | O SZCZEGÓLNEJ LEKCJI