Nasze doświadczenia
Zajęcia otwarte dla rodziców
Zmieniające się realia życia społecznego mobilizują do poszukiwania skuteczniejszych i atrakcyjniejszych form współpracy z rodzicami. Jedną z form współpracy przedszkola z rodzicami są zajęcia otwarte prowadzone metodami aktywizującymi według wcześniej przemyślanych i dokładnie opracowanych scenariuszy. Uwzględniłam w nich zarówno zadania dla dzieci, jak i rodziców. Oznacza to, że w zajęciach uczestniczą wszyscy bez podziału na bawiących się i biernych obserwatorów.
Rodzice nie tylko mają możliwość gromadzenia spostrzeżeń o własnym dziecku, o pracy nauczyciela, ale przede wszystkim uczą się z nimi zabawy i odczuwania płynącej z tego radości i satysfakcji. Spotkania takie są okazją zastosowania w praktycznym działaniu zdobytych wiadomości, sprawdzania stopnia ich opanowania, wykrywania braków i zebrania spostrzeżeń na temat zdolności i umiejętności dziecięcej, jego spostrzegawczości, koncentracji uwagi, orientacji w przestrzeni. W przedszkolu, w którym pracuję zajęcia otwarte dla rodziców odbywają się kilka razy w ciągu roku szkolnego we wszystkich grupach.
Przedstawiam kilka przykładów zabaw, które przeprowadziłam podczas spotkania rodziców z dziećmi