PSP2PSP2PSP2
MENU
SPORT TO ZDROWIE
BIP
DLA UCZNIA
DOKUMENTY
CERTYFIKAT

Sprawność LEGO
Napisz do nas

Napisz do nas

BEZPIECZNE WAKACJE
WSPÓŁPRACUJEMY Z:
TV WARKA
PORADNIA
DWOREK NA DŁUGIEJ
MUZEUM
MGOPS
URZĄD MIASTA
PUBLICZNE GIMNAZJUM W WARCE
PSP NR 1 W WARCE
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE

AKTUALNOŚCI 2016/2017
WYPRAWKA DLA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH


CZAS NA WAKACJE
Pojedziemy na wakacje
razem z mamą, razem z tatą
Zabierzemy piłkę, namiot
i skakankę. Co ty na to?


Jak co roku zostały rozdane nagrody na zakończenie roku szkolnego dla najzdolniejszych uczniów w naszej szkole przez Burmistrza Miasta i Gminy Warka oraz Bank Spółdzielczy. Najwyższą średnią w roku szkolnym 2016-2017r. uzyskała dwójka uczniów, są nimi: Barbara Białoskórska z klasy Va i Bartosz Chojnacki z klasy VIa. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych latach edukacji.
IV B WSPOMÓC CHCE!
Co to jest akcja charytatywna? Niektórzy ludzie myślą, że to po prostu sprzedawanie słodyczy i napojów. Jednak tak nie jest. Akcja charytatywna to pomaganie ludziom chorym, znajdującym się w trudnej sytuacji. Taka akcja odbyła się w PSP nr 2 w Warce 14 czerwca 2017r.

Klasa IV b wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Fituch zorganizowała kiermasz charytatywny. Uczniowie sprzedawali ciasta, ciasteczka, babeczki, pączki własnego wyrobu i cukierki. Po podliczeniu wszystkich pieniędzy okazało się, że zebraliśmy aż 1133 złotych! Wszyscy z klasy IV b wraz z wychowawczynią cieszyli się z uzyskanej kwoty.
Dziękuję wszystkim Rodzicom, koleżankom i kolegom z klasy IV b oraz uczniom PSP nr 2 za czynny udział w akcji charytatywnej.

BRAWO - macie wielkie serducha!!!

Jowita Kłos - uczennica klasy IV b.
Dzień Integracji
Dnia14 czerwca 2017 roku odbył się w naszej szkole Dzień Integracji.
Dzień Integracji w szkole poprzedziło wykonanie przez każdą z klas plakatu o tematyce dotyczącej dziecka.
Plakaty te stworzyły dekorację sceny na wolnym powietrzu. Impreza integracyjna rozpoczęła się o godz. 9.00 na placu szkoły. Wszyscy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami zostali uroczyście przywitani przez dyrekcję. Została odśpiewana, jak co roku, Piosenka Integracyjna.
Następnie nauczyciele, w tak uroczystym dniu, rozdali nagrody dla finalistów przeprowadzonych konkursów.

Uczestnicy Konkursu Tańca, przeprowadzonego przez świetlicę szkolną, zaprezentowali swoje umiejętności. Dzieci prezentowały na scenie swoje pasje i zainteresowania. Występ tańca latynoamerykańskiego w wykonaniu Karoliny Wrzesińskiej ucz. kl. IV a i Jana Baczyńskiego ( ZSP w Nowej Wsi) uświetnił Dzień Integracji. Patrycja Listek przedstawiła swoje umiejętności wokalne w wybranej przez siebie piosence.

W międzyczasie odbył się kiermasz smakołyków klasy IV b pod nadzorem p. K. Fituch. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Następnie wszyscy uczniowie z nauczycielami wyruszyli na rynek. Tam zostały utworzone kręgi z uczniów z wirującymi chustami integracyjnymi w środku. Swoja obecnością, szkołę, zaszczyciło Stowarzyszenie ,,Tęcza”. Chwile te upamiętnił dron latający nad wiryjącymi kręgami. Burmistrz Warki, pan Dariusz Gizka powitał wszystkich i życzył samych sukcesów. Klasy w zwartym szyku powróciły do szkoły. Tam odbył się wspólny posiłek.

Następnie uczniowie w grupach wzięli udział w ćwiczeniach fitness z Trenerką Roku magazynu „Shape” , trenerką, instruktorką – Magdaleną Woszczak-Paprocką. Podczas imprezy liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i miła atmosfera.

Wszyscy świetnie się bawili. Przy wesołej zabawie i muzyce czas minął szybko. Hanna Milczarek

Odblaski dla Seniorów
Uczniowie szkolnego koła BRD (Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) w PSP 2 przeprowadzili wśród społeczności szkolnej akcję, której celem było zebranie elementów odblaskowych i przekazanie ich Seniorom.
W każdej klasie uczniowie odpowiedzieli na apel przynosząc odblaski, które w domu są w nadmiarze. Zebrano ponad 100 różnych elementów odblaskowych w tym najwięcej opasek.
1 czerwca 2017r. zostało zorganizowane spotkanie z wareckim klubem Seniora. Grupa uczniów pod opieką nauczyciela przygotowała kilka informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Szczególnie zwrócono uwagę na zasady bezpiecznego poruszania się po drodze jako piesi.

Między innymi mówili:

„W trosce o bezpieczeństwo na drodze każdego pieszego przypominamy o tym, że wszyscy musimy zadbać o widoczność na drodze.
Ważne jest nie tylko to, gdy poruszamy się po drodze bez chodnika, ale również podczas przechodzenia przez jezdnię.
Nasza widoczność jest istotna podczas przechodzenia także przez przejście dla pieszych również w dzień, kiedy jest widno, jest ładna słoneczna pogoda.
Dlatego też zachęcamy i przypominamy o noszeniu elementów odblaskowych oraz jasnych ubrań.
Jest to warunek, że zostaniemy odpowiednio wcześniej zauważeni. Widoczność na drodze daje szansę pieszemu na uniknięcie nieszczęśliwego wypadku.”

Na spotkanie z Seniorami oprócz odblasków przygotowane zostały ulotki informacyjne z wybranymi przepisami z Kodeksu Drogowego dotyczącymi pieszych i rowerzystów oraz informacje o czadzie.
Po rozdaniu odblasków oraz ulotek uczniowie PSP2 w Warce i Seniorzy zrobili sobie wspólne zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.
Opiekun szkolnego koła BRD – Barbara Gizka
zdjęciaNajbardziej kolorowa i odblaskowa klasa
Halo panie policjancie !
Wszyscy dziękujemy,
że do szkoły dziś bezpiecznie docierać możemy.
Wszystkie małe dzieci dziś odblaski mają,
i o bezpieczeństwie swoim pamiętają.


Takimi słowami piosenki przywitała i zaprezentowała się klasa I a na pikniku służb mundurowych w Grójcu –„ Dzień z mundurem”.Celem imprezy było przede wszystkim propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz promocja formacji mundurowych.Wszystkie służby mundurowe z powiatu grójeckiego zorganizowały pokazy sprzętu i wyposażenia Policji, Wojska, Straży Pożarnej, Aresztu Śledczego, Straży Granicznej, Straży Miejskiej i Straży Leśnej. Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji, pokazujących im pracę wymienionych służb.
Uczniowie szkół podstawowych z całego powiatu wzięły udział w konkursie„Najbardziej kolorowa i odblaskowa klasa” dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zajęliśmy I miejsce z czego się ogromnie cieszymy. Otrzymaliśmy dyplom, puchar, oraz koszulki z logo konkursu. W nagrodę Pan Burmistrz Dariusz Gizka ufundował nam wyjazd do kina.
Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Warce jak również Zarządowi Banku Spółdzielczego w Warce za przychylność i wsparcie w organizacji naszego wyjazdu. Uczniowie klasy I a wraz z nauczycielami.
SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA DLA KL. 1
07. O6. 2017 r. w bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla kl. 1, przygotowany przez Panią Hannę Nawrocką.
Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie nieznanego wcześniej fragmentu książki. Celem konkursu było:
- promowanie czytelnictwa,
- budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą,
- kształtowanie umiejętności pięknego czytania,
- stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych,
- uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.

W konkursie wzięło udział 6 uczniów klas 1. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Pani wicedyrektor szkoły: Kamila Bartkowska i Agnieszka Tarczyńska. Dzieci wykazały się umiejętnością płynnego czytania z odpowiednią interpretacją, dlatego jury zdecydowało przyznać 3 pierwsze i 3 drugie miejsca uczestnikom konkursu:

Miejsca I :
Barbara Jarończyk – kl 1a
Izabela Wilczyńska – kl. 1a
Szymon Skrzypczak – kl. 1b

Miejsca II :
Maksymilian Golański – kl. 1a
Jakub Włodarczyk – kl. 1b
Wiktoria Szczepanik – kl. 1b
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
WYCIECZKA KLAS IIIE i IIIF.
W dniach 29 i 30 maja klasa III e i III f uczestniczyły w wycieczce do Gniezna i Torunia. Program wycieczki był bardzo atrakcyjny, pierwszego dnia zwiedzaliśmy Katedrę w Gnieźnie, poznaliśmy historię drzwi gnieźnieńskich, spacerowaliśmy po tamtejszym rynku podziwiając kolorowe kamieniczki. Następnie udaliśmy się do osady w Biskupinie, gdzie podziwialiśmy dawne grody i płynęliśmy statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Drugi dzień był równie atrakcyjny. Udaliśmy się do Torunia, gdzie słynna Katarzynka nauczyła nas wypiekać pierniki, przekazała wiele cennych informacji o właściwościach ziół. Po zjedzeniu pierników mieliśmy dużo siły, by spacerować po pięknej toruńskiej starówce, zwiedziliśmy dom słynnego astronoma Mikołaja Kopernika i makietę Torunia oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną opowiadającą historię powstania tego pięknego miasta. Nasza wycieczka to również wspólnie spędzony czas przy pysznych obiadach i lodowych deserach, podczas których mogliśmy jeszcze bardziej zacieśnić nasze przyjaźnie. Do domów wróciliśmy ciut zmęczeni, ale zadowoleni.
Dzień Rodziny w klasie Ib
,,Z okazji Waszego Dnia, Mamo i Tato,
za wczoraj i za dziś - zawsze tak samo.
Każdym czułym serca uderzeniem,
i każdym z niego płynącym życzeniem.
Zdrowia, sił i codziennej radości,
wraz ze słowami największej wdzięczności.
Za wszystkie dla mnie trudy i starania,
składam dzisiaj podziękowania”

Dzień Mamy i Taty- to wyjątkowe święta. Każdy z nas je zna i szanuje. Szczególnie dbają o nie wychowawcy, opiekunowie i nauczyciele dzieci, ci którym zależy na edukowaniu, wychowaniu i rozwoju najmłodszych. Wychowawcy znają rolę rodziców w życiu dziecka i wiedzą, że mądra miłość rodzicielska daje gwarancję tego, aby dzieci były zdrowe, radosne, życzliwe i otwarte na innych. Dlatego też w klasie I b dzieci wraz z paniami przygotowały dla zaproszonych gości program taneczno- wokalno – recytatorski. Nie zabrakło w nim słów miłości, wdzięczności i podziękowania za codzienny trud wychowania. Dopełnieniem tego święta był pokaz multimedialny w postaci zdjęć dzieci, wykonanych podczas różnych klasowych uroczystości i wycieczek. Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Rodzice w podziękowaniu za piękne słowa, które usłyszeli od swoich pociech przygotowali dla nich słodki poczęstunek. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności i wiadomości.

WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS: Ia i Ib
W poniedziałek 22 maja klasy Ia i Ib wybrały się na zwiedzanie stolicy. Pierwszym punktem wycieczki był wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki i podziwianie stamtąd panoramy miasta, następnie zwiedziliśmy Starówkę, gdzie usłyszeliśmy legendę o Bazyliszku i mogliśmy zrobić sobie zdjęcie pod pomnikiem Syrenki. Duże wrażenie zrobiła na nas zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale największą atrakcją okazał się rejs statkiem po Wiśle, skąd mogliśmy obserwować budowle stolicy po obu jej brzegach. Były to niezapomniane chwile, bowiem wiele dzieci płynęło statkiem po raz pierwszy. Odwiedziliśmy jeszcze Łazienki Królewskie, czyli park miejski zwany kompleksem pałacowo- ogrodowym, po którym przechadzają się dumne pawie i ,,śmigają wiewiórki”. Pobyt w stolicy zakończyliśmy posiłkiem w MC Donaldzie, gdzie najczęściej ,,wszystko, wszystkim smakuje”.

„Akcja reaktywacja” Maj 2017
Zapraszamy na stronę naszej gazetki szkolnej, po długiej przerwie. „Patron” został reaktywowany!

Znajdziecie tu:
- skład redakcji „Patrona”, wraz ze zdjęciami i krótkim opisem każdego z nas,
- trochę muzyki, czyli co polecamy na wiosnę,
- aktualne informacje sportowe, zarówno ze świata, jak i szkoły,
- krótkie opowiadanie, o pasji i poświęceniu,
- kreatywne gotowanie, czyli przepis na pyszną sałatkę,
- coś dla lubiących prace plastyczne (w tym numerze origami),
- coś śmiesznego dla każdego, czyli zabawne kawały.

Zapraszamy do czytania. Kolejny numer już wkrótce!

Aleksandra Jagiełło kl. VI D
zobacz na naszej stronie - kliknij tu!

DZIEŃ PAPIESKI
FESTIWAL PASJI
W dniach 16 i 17 maja 2017 roku odbyła się w naszej szkole pierwsza edycja Festiwalu pasji dla klas IV – VI. Uczniowie klas IV, V i VI – tych zaprezentowali na forum szkoły swoje zainteresowania, hobby, pasje, osiągnięcia i talenty. Festiwal prowadzili – Barbara Białoskórska z klasy VA oraz Krystian Cieciora z klasy VIC. Prezentacje miały formę sceniczną, muzyczną (piosenka, taniec). Wśród uczestników nie zabrakło tancerzy prezentujących zarówno tańce towarzyskie, jak i nowoczesne. Uczniowie wykazali się również swoimi umiejętnościami wokalnymi. Byli i tacy, którzy za pomocą prezentacji multimedialnej zaprezentowali nam swoje hobby np. hodowlę zwierząt. Sportowcy przynieśli swoje medale i puchary zachęcając w ten sposób swoich rówieśników do aktywności fizycznej. Grupa harcerek zaprezentowała nam swoje poczynania wśród gromady zuchów. Dzięki naszym młodym muzykom można było posłuchać gry na pianinie i gitarze. Po obejrzeniu wszystkich trzydziestu trzech występów, uczestnicy otrzymali upominki od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i gromkie brawa od publiczności. Gratulacjom i słowom podziwu nie było końca.
Głownymi celami festiwalu były: popularyzacja działań artystycznych w szkole, rozwijanie kreatywności uczniów, promocja alternatywnych form spędzania wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań oraz umożliwienie prezentacji swoich pasji.
Jesteśmy dumni, że w naszej szkole jest tylu uczniów, którzy mają swoją pasję, pielęgnują ją i wytrwale dążą do celu. Wiemy, że często jest to dla nich ciężka praca.
Gratulujemy im i życzymy dalszych sukcesów!
3 Maja w naszej szkole.
5 maja 2017r. uczniowie klas: VI a integracyjnej i VI c pod kierunkiem wychowawców przygotowali uroczystą akademię z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W montażu słowno – muzycznym występująca młodzież przybliżyła zebranym : sytuację Polski w XVIII wieku; sylwetki ludzi, którzy dostrzegli zło w kraju i grożące niebezpieczeństwo całkowitej utraty niepodległości; okoliczności uchwalenia konstytucji oraz jej założenia. Jedną z głównych myśli patronującej temu przedstawieniu były słowa króla: „ Zapamiętajże, narodzie: W waśni zguba, siła w zgodzie” Cała mądrość tego przekazu jest aktualna również w naszych czasach. Widowiskową oprawę tego przedstawienia zapewniły oryginalne stroje z epoki oraz doskonała, wprowadzająca w nastrój, oprawa muzyczna. Spektakl zakończyła przemowa Pani Dyrektor Maryli Szajner, podkreślająca wagę osiągnięć konstytucji i szacunku do symboli narodowych. Zebrani Goście nagrodzili artystów rzęsistymi brawami.
Wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2017
W tym roku do konkursu przystąpiło 111 osób. Najlepsi okazali się:
Wyniki dla kategorii:
Żaczek - klasa 2 szkoły podstawowej

CIEPLAK BARTŁOMIEJ wyróżniony

Wyniki dla kategorii:
Maluch - klasa 3 szkoły podstawowej

BIAŁOSKÓRSKI JAN bardzo dobry
MIGANOWSKI MATEUSZ wyróżniony
STRZEŻEK GABRIELA wyróżniony
PAWIŃSKA PAULINA wyróżniony
MARCZAK WIKTOR wyróżniony

Wyniki dla kategorii:
Maluch - klasa 4 szkoły podstawowej

FRONCZEK KAMIL wyróżniony
PABICH TOMASZ wyróżniony
WERBANOWSKI ERYK wyróżniony
ROGOZIŃSKI JAKUB wyróżniony
SZYMAŃSKA AMELIA wyróżniony
ZATORSKI KONRAD wyróżniony

Wyniki dla kategorii:
Beniamin - klasa 5 szkoły podstawowej

GÓRNIEWICZ JAKUB wyróżniony
BIAŁOSKÓRSKA BARBARA wyróżniony
ZAWADZKI OSKAR wyróżniony
TOMASZEWSKA ALICJA wyróżniony
MROZEK MICHAŁ wyróżniony
ŚLIWA TYMOTEUSZ wyróżniony

Wyniki dla kategorii:
Beniamin - klasa 6 szkoły podstawowej

BIAŁOSKÓRSKA KINGA wyróżniony
CHOJNACKI BARTOSZ wyróżniony

Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Organizator konkursu: Urszula Wawer


Międzynarodowy Dzień Ziemi
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie kl. IV – VI wzięli udział w konkursie „Moja miejscowość jest eko”. Uczestnicy mieli zaobserwować działania proekologiczne na terenie miasta i gminy Warka i udokumentować je w formie zdjęć. Prace można było wykonać indywidualnie lub zespołowo.
I miejsce w kategorii indywidualnej zajął:
Igor Olech z kl. V a

I miejsce w kategorii zespołowej zajęły:
Emilia Buczek i Oliwia Kamińska z kl. VI c

Wyróżnienia otrzymały zespoły:
Matylda Gorycka, Alicja Tomaszewska i Oliwia Szypulska z kl. V a
Natalia Olech, Oliwia Kołodziejska i Justyna Kalwarczyk z kl. V a
Wiktoria Pucek i Julia Szatan z kl. V a
Paweł Turek i Tymoteusz Śliwa z kl. V a
Natalia Nowak i Amelia Barańska z kl. VI d
Nikola Lewicka i Julia Król z kl. VI d

Organizatorzy: Irena Domańska i Anna Wilczyńska
"KOT W BUTACH"
W ramach realizacji projektu „Bajki czytam i rozumiem, młodszym dzieciom przekazuję”, uczniowie klasy III f, 24 kwietnia mieli przyjemność zaprosić swoich rówieśników i młodszych kolegów na przedstawienie, pt. „Kot w butach”. Na ten jeden dzień sala gimnastyczna zamieniła się w teatr, mali aktorzy z wielkim zaangażowanie wcielili się w swoje role, wcześniej przygotowali wspaniałą scenografię i stroje. Finałowym punktem sztuki był wspaniale odtańczony Polonez. Chyba udało nam się choć na chwilę porwać wszystkich w świat bajki kolorowej, magicznej i wyjątkowej, gdzie kot ludzkim głosem przemawia a bieda w bogactwo się przeradza.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
„Okładka, która zachęca do przeczytania książki”
Uczniowie klas drugich zabawili się w grafików komputerowych. Wzięli udział w konkursie komputerowym pod hasłem „Okładka, która zachęca do przeczytania książki”. Prace zostały wykonane w edytorze grafiki i edytorze tekstu oraz wydrukowane. Każdy mógł się pochwalić umiejętnościami zdobytymi na zajęciach komputerowych w klasie pierwszej i drugiej oraz znajomością ciekawych książek. Prace można podziwiać na tablicach przy sali nr 2 i nr3.

Wyniki: I miejsce:
Zuzanna Krzemińska kl.IIc

II miejsce:
Martyna Nerka kl.IId

Dawid Głogowski kl. IIe

III miejsce:
Urszula Koncka kl.IIf
Oskar Jagiełło kl.IIa Szymon Dubiński kl.Iib

Wyróżnienia:
Maja Morawska kl. IId,
Dominika Płatos kl.IIa,
Jakub Robak kl. IIe,
Michał Kościanek kl. IIe,
Natalia Pszczoła kl. IIe,
Maja Szymańska kl. IIe,
Jagoda Florek kl. IIe,
Karol Budzński kl. IIe,
Nikolas Brodowski kl. IId,
Bartłomiej Cieplak kl. IId,
Wiktoria Kopyt kl. IIf,
Bartłomiej Oktabowicz kl. IIf,
Maja Cyngot kl. IIc,
Patryk Lewicki kl. IIc,
Adam Werbanowski kl. IIc,
Mikołaj Zalewski kl. IIc,
Lena Strzelczyk kl. IIc,
Magdalena Piekarniak kl.I Ib,
Eliza Karpowiczkl. IIb.
Zabawa w Internet (kl. III B)
Światowa sieć komputerowa szybko rozwija się, staje się niemal powszechnie dostępna. Korzystają z niej coraz młodsi użytkownicy. Można zastanawiać się, czy młodsze dzieci w ogóle powinny używać komputera i Internetu. Decyzja należy do rodziców. Jeżeli jednak odbywa się to pod ścisłym nadzorem dorosłych, w ograniczonym wymiarze czasowym i z wykorzystaniem bezpiecznych i przyjaznych dzieciom serwisów internetowych to wydaje się, że nie stanowi zagrożenia. Zadaniem rodziców jest wprowadzenie dzieci w świat komputerów i Internetu, a nauczyciele i wychowawcy mogą ten proces wspierać. W ramach realizacji bloku tematycznego ,, Odkrywcy i ich dzieła” uczniowie klasy III b mogli poznać między innymi historię niektórych odkryć i wynalazków oraz pobawić się w konstruktorów robotów. Niektóre z nich ,, mówiły’’ i wypuszczały dymek, a inne zachwycały wielkością i różnorodnością wykorzystanych materiałów. Dzieci poznały również historię robocika Necia, który jest bohaterem serwisu edukacyjnego www.necio.pl. Jego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie słuchali bajki, wprowadzającej w świat bohaterów serwisu, uczyli się piosenki pt. ,, Fajnie w Internecie’’, której celem było utrwalenie zasad bezpieczeństwa w sieci. Wspólne dyskusje, pogadanki, zajęcia komputerowe i zabawy pokazały dzieciom pozytywne zastosowania Internetu oraz ostrzegły je przed czyhającymi w sieci zagrożeniami. W domu uczniowie chętnie korzystali z ćwiczeń, zabaw i kolorowanek serwisów edukacyjnych www.necio.pl oraz www.Sieciaki.pl . Anetta Dębecka
ZE WSPOMNIEŃ BABCI I DZIADKÓW
Chcąc zgłębić temat życia ludzi w okresie PRL-u uczniowie kl. VI a i VI d Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Warce wraz z nauczycielką historii p. Katarzyną Kuśmierską postanowili przeprowadzić wywiad z dziadkami P. Danutą Barańską, p. Urszulą Salą i p. Jerzym Kołodziejskim, którzy doskonale pamiętają te czasy. Kto, jak nie oni mieli wiedzieć więcej o przeszłości. Celem lekcji było przybliżenie uczniom historycznych już dla nich dni, w których wzrastało pokolenie ich rodziców i dziadków. Wielu uczniów kojarzy ten okres jedynie z filmów. PRL dla osób starszych był państwem, w którym życie upływało pod znakiem braku wolności, deficytu towarów, kolejek przed sklepami, represji politycznych. Dla wielu życie w tamtym systemie oznaczało jednak czas młodości, do której dziś wracają z sentymentem. Dziadkowie opowiadali o tym, jak wyglądała szkoła w czasach PRL-u. Strojem obowiązkowym dla dziewczynek były fartuszki z białym kołnierzykiem, a dla chłopców granatowa bluza również z białym kołnierzykiem. Na rękawie każdy uczeń miał tarczę. Uczniowie dowiedzieli się, jak dzieci bawiły się na przerwach, czym zajmowały się w wolnym czasie. Trudno było uwierzyć, że można w ciekawy sposób spędzać czas nie korzystając z telefonu komórkowego, komputera czy Internetu- zabawek współczesnej cywilizacji. Uczniów bardzo zainteresowały losy szkolne, tak często kiedyś stosowane. Dziadkowie wspomnieli też o ponadczasowych wartościach, tak ważnych w ówczesnym świecie- szacunku dla nauczycieli, drugiego człowieka. Zajęcia zainteresowały uczniów, skłoniły do refleksji. Ach, co to były za czasy…
Słodka lekcja
,,Potrzebuję czekolady
zjeść ją muszę, nie ma rady!
Gdy rozpłynie mi się w ustach,
słodka będzie to rozpusta...’’

Podsumowaniem zrealizowanych bloków tematycznych pod hasłami: ,, Wyprawa do Ameryki” oraz ,, Potrawy i ich smaki’’ była słodka lekcja z udziałem pana Wojciecha Turka. Jest on z wykształcenia technologiem żywienia, który swoje zamiłowanie do czekolady połączył z wykonywaną pracą. Prywatnie jest tatą Kasi – uczennicy klasy III b.

Pan Wojciech podczas zajęć opowiadał o podróży na Wybrzeże Kości Słoniowej, które jest największym na świecie producentem kakao, bez którego nie byłoby prawdziwej czekolady. Podczas prezentacji dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają kakaowce, zobaczyć i dotknąć jego owoców, poznać ich budowę. Uczniowie zobaczyli również jak wygląda typowa afrykańska farma oraz życie mieszkańców i edukacja dzieci. Kolejna część zajęć poświęcona była technologii przerobu ziarna kakaowca. Podsumowaniem części teoretycznej był quiz z wiedzy zdobytej podczas lekcji oraz możliwość zrobienia własnej tabliczki czekolady. Radości było wiele, a patrząc na uśmiech dzieci można by zadać sobie pytanie: ,, Czy szczęście jest ukryte w czekoladzie…?’’

Dziękujemy Panu Wojtkowi za słodkości, przekazaną wiedzę i chęć podzielenia się z nami swoją pasją.

Anetta Dębecka

,,Niezwykły” Dzień Kobiet w kl. IIIe
8 marca mama Kewina zaprosiła całą klasę wraz z wychowawczynią do własnego salonu fryzjerskiego, aby w niecodzienny sposób uczcić ten dzień. Były przygotowane niespodzianki i różne atrakcje dla dziewcząt i chłopców. Na dzieci przed salonem czekała animatorka w stroju klauna. Na początek zaproponowała wszystkim puszczanie ,,gigantycznych” baniek mydlanych. Chłopcy rywalizowali ze sobą, który z nich zrobi większą, a który ciekawszą. Dziewczynki malowały paznokcie, robiły ,,nieziemskie” fryzury, wypytywały o nowinki modowe. Chłopcy również korzystali z usług wizażystek: malowali twarze i czesali ,, irokeza”. Gdy dziewczęta oblegały salon piękności, chłopcy pod okiem wychowawczyni i animatorki przeprowadzali eksperymenty chemiczne. Każdy uczeń wykonał ,,kolorowy wulkan” z octu i sody oraz ,,chemiczne jajo” z oleju i wody, w którym wirowały kolorowe bańki. Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani upominkami i balonami. Do szkoły wróciliśmy bardzo szczęśliwi i pełni wrażeń.

GALA MUSICALI - PRZEDSTAWIENIE PÓŁROCZNE
8 lutego 2017 roku w PSP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Warce odbyło się tradycyjne, coroczne przedstawienie kończące I półrocze roku szkolnego 2016/2017. Na galę przybyli: przedstawiciele władz miasta, radni, dyrektorzy placówek, z którymi współpracuje szkoła, rodzice, dziadkowie oraz wielu przyjaciół i sympatyków naszej placówki. Motywem przewodnim tegorocznych występów były musicale.

Musical, to forma teatralna łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione oraz taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość.

Uczniowie klas O- VI pod czujnym okiem swoich wychowawców opracowali choreografie do słynnych na całym świecie musicali. Były to m.in.: ,,Deszczowa piosenka”, ,,Greace”, ,,High School Musical”, ,, Skrzypek na dachu”, ,,Piotruś Pan”, ,,Halo Szpicbródka”, ,,Mamma Mia”, ,,Hercules”, czy ,,Alladyn”. Występom poszczególnych klas towarzyszył pokaz multimedialny. Na wielkim ekranie umieszczonym nad sceną można było zobaczyć zdjęcia bohaterów wystawianych musicali.

To, jakże barwne i spektakularne widowisko urzekło wszystkich: począwszy od najmłodszej widowni, która reagowała spontanicznie na widok swoich ulubionych bajkowych postaci- Shreka, Małej Syrenki, Mowgliego, czy też Alladyna, aż po dorosłych, oczarowanych umiejętnościami wokalnymi, tanecznymi i aktorskimi naszych uczniów. Największym hitem okazała się piosenka finałowa, która kończyła naszą podróż po świecie musicali. Był to fenomenalny, niezapomniany przebój zespołu ,,Abba” z musicalu ,,Mamma Mia” -,, Dancing Queen”, przy którym bawiła się cała publiczność.

Brawom i bisom nie było końca, a aktorzy, schodząc ze sceny czuli, że ich praca i poświęcony czas zostały docenione. Dziękujemy!!!

PSP nr 2 w Warce
BAL KARNAWAŁOWY
„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara! Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie. Niech w zabawie, no i w tańcu splotą się ręce przebierańców. Bawmy się wesoło, niechaj wszystkie pary wirują wkoło”. W czwartkowe popołudnie, 26 stycznia odbył się tak długo oczekiwany przez uczniów naszej szkoły – bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki dzieci mogły pobawić się wspólnie z kolegami, nauczycielami i rodzicami. Rozrywkę uczestnikom balu zapewniła księżniczka Anna oraz bałwan Olaf . Dzieci chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez animatorów. Wszyscy nie mogą doczekać się kolejnego balu….

Hej dzieci jeśli chcecie,zobaczyć Smerfów las, na Torwar dziś zapraszam Was...
16 stycznia 2017r. dzieci z klasy Ia i Ib wybrały się na warszawski Torwar aby zobaczyć niezwykłe teatralno-muzyczne widowisko "Smerfy live on stage". Jest to pierwsze tego typu show w Polsce. Fani niebieskich stworków w przedstawieniu o perypetiach Matki Natury mogli na żywo spotkać swoich ulubieńców. Ogromna produkcja, której wartość przekroczyła 4 miliony euro, bajkowa scenografia, gra świateł, kolorowe kostiumy, ciekawe przygody z dużą dawką humoru, piękna muzyka oraz interaktywne zabawy z publicznością, a przede wszystkim Smerfy razem na jednej scenie – pozwoliły przenieść się na chwilę do bajkowego lasu Smerfów. Smerfne widowisko obejrzało na świecie już ponad 5 milionów widzów. Przedstawienie gościło m.in. w największych metropoliach: Hongkongu, Szanghaju, Dubaju, Sydney, Los Angeles, Brukseli czy Paryżu.
Wychowawczynie klasy Ia i Ib.
„NIECH ŻYJE BAL…” - ZABAWA NOWOROCZNA W NASZEJ SZKOLE
25 stycznia 2017 roku odbyła się w naszej szkole zabawa noworoczna dla klas IV – VI. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności taneczne zarówno w solowych występach, jak i w parach. Wszyscy świetnie się bawili. Nie zabrakło pięknych strojów, ale także uśmiechu i wspaniałego nastroju.

W czasie zabawy członkowie Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili głosowanie na króla i królową balu. Uczniowie zostali wcześniej poinformowani o zasadach głosowania. Każdy uczeń mógł zagłosować na swojego faworyta i faworytkę. Pod uwagę brany był przede wszystkim odpowiedni strój, dobry humor i wykazanie się umiejętnością tańca w różnych stylach. Przewodnicząca wraz z zastępcą i sekretarzem zliczyli głosy, by ogłosić następujące wyniki:

Królową balu 2017 została: Katarzyna Chajęcka z klasy IVA
Królem balu 2017 został: Krystian Dyga z klasy VIC

Po ukoronowaniu zwycięzców przez członków Samorządu Uczniowskiego, uczniowie mogli podziwiać piękny taniec króla i królowej. Gratulujemy!
KONCERT KOLĘD
Już przed Bożym Narodzeniem wychowawcy rozpoczęli przygotowania do występu kolędowego, który zapowiedziany był, po raz pierwszy w naszej szkole, na dzień 3 stycznia 2017 r. Celem koncertu było uwielbienie Boga za Jezusa, który przyszedł na ziemię dla zbawienia ludzi, a także włączenie całej społeczności szkoły w radosne kolędowanie na Jego cześć. W koncercie uczestniczyły wszystkie klasy. Każda klasa miała przygotować wylosowana kolędę, a wybrane przez wychowawcę klasy osoby, najpiękniej jak potrafią, przedstawić na scenie. Występ odbył się w 3 grupach : anielskiej - klasy 0-II , pasterskiej - klasy III- IV i królewskiej – klasy V-VI. Każda klasa otrzymała pamiątkowe zdjęcie i skromne podziękowanie. Koncert świąteczny przygotowali : s. Petronia, Pan Marek Borowski, ks. Piotr Pałac i wychowawcy klas. Dziękujemy Bogu i ludziom.
CZYNNOŚCIOWE NAUCZANIE GEOMETRII
W nauczaniu matematyki bardzo ważną rolę odgrywa właściwe zrozumienie przez ucznia sensu i istoty pojęć matematycznych. Szczególnie w geometrii kształtowanie odpowiednich intuicji dotyczących podstawowych pojęć jest zadaniem fundamentalnym. Chodzi np. o oderwanie pojęcia prostej od śladu ołówka na papierze, pojęcia punktu od kropki zrobionej na tablicy itp.
Uczniowie klasy VI d rysując, wycinając siatki obiektów geometrycznych oraz korzystając z gotowych modeli, mieli okazję do obserwacji cech brył i rozwijania kreatywnego myślenia. Zadaniem każdego ucznia tej klasy było zaprojektowanie i przygotowanie modelu samego siebie. Jak widać na przedstawionych zdjęciach, świetnie im się udało to odwzorowanie.
JASEŁKA
ANGIELSKI W REALU… CZYLI SPOTKANIE Z IRLANDZKIM NATIVE SPEAKEREM
21 grudnia 2016 roku, w naszej szkole gościł Pan EamonMcElwee, mieszkaniec Irlandii Północnej. Spotkanie okazało się doskonałą okazją do zapoznania uczniów klas IV- VI z Irlandią oraz z irlandzkimi tradycjami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia. Spotkanie prowadzone było w języku angielskim. Nasi uczniowie mieli okazję do zadawania pytań na temat Irlandii. Część spotkania przeznaczona była na wspólną naukę i odśpiewanie w języku angielskim piosenki świątecznej „We wishyou a MerryChristmas”. Choć przedstawione ciekawostki i zgadywanki w języku angielskim były dla uczniów bardzo pouczające, to największe wrażenie na dzieciach wywarł kontakt z „żywym” językiem angielskim.

Jolanta Sokołowska
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
18 grudnia 2016 r. nasza szkoła wzięła udział w kiermaszu świątecznym z okazji Świąt Bożego Narodzenia, który odbył się na Rynku - Plac Stefana Czarnieckiego w Warce.
Uzyskana kwota 680 zł. została przekazana na dzieci potrzebujące z naszej szkoły.

Wszystkim, którzy zakupili ozdoby składamy serdeczne podziękowania.
WYCIECZKA KLAS: IIa, IIc, IIe, IIf
Wspaniały prezent mikołajkowy sprawili uczniom klas IIa, IIc, IIe i IIf ich rodzice oraz wychowawczynie. 13 grudnia dzieci pojechały na wycieczkę do Warszawy.
W niezwykłą podróż do krainy baśni zaprosił dzieci Teatr ,,Baj''. W spektaklu ,,Królowa Śniegu'' przekonały się, że władza Złej Królowej nie sięga tam, gdzie zaczyna się miłość i dobro. Dzięki tym uczuciom mała Gerda pokonała niebezpieczeństwa i dotarła do lodowego zamku, a jej miłość i czyste serce roztopiła zamienione w bryłkę lodu serce Kaja i uwolniła go spod władzy złej Pani.
Niezwykłe wrażenie zrobiła na widzach scenografia i kostiumy. Przestrzeń sceny zmieniały przezroczyste i połyskujące w światłach sceny pasy rolet. Ukryci pod czarnymi kostiumami, aktorzy upinali je niespodziewanie w las, grotę zbójców, kolumny w pałacu, królewskie łoże. A plastikowe sztućce, słomki do napojów, kubeczki nieoczekiwanie stawały się pięknymi kwiatami lub strojami lalek.
W zupełnie inny klimat wprowadziła uczestników wycieczki wizyta na Stadionie Narodowym. Miła pani przewodnik pokazała dzieciom stadion widziany oczami kibiców i piłkarzy. Uczniowie poznali trasy, którymi poruszają się fani piłki w czasie meczu. Zobaczyli, w jakich warunkach pracują dziennikarze na Trybunie Prasowej. Przekonali się, którędy piłkarze przybywają na stadion, zobaczyli jak wygląda Strefa Zawodnicza, poznali zakamarki piłkarskiej szatni, weszli na płytę boiska. Na koniec ruchomymi schodami wjechali na Punkt Widokowy.

Mikołaju! Dziękujemy! To była wspaniała wycieczka!
Ciekawa chemia.
13 i 14 grudnia 2016 roku przy współpracy z uczennicami LO im. P. Wysockiego w Warce w ramach zajęć kółka przyrodniczego odbyły się ciekawe warsztaty laboratoryjne. Podczas pokazów uczniowie obserwowali reakcje chemiczne i śledzili zaskakujące efekty. Doświadczenia chemiczne na bazie substancji spożywczo – aptecznych urozmaiciły zajęcia młodych przyrodników. Eksperymenty takie jak „czarne węże Faraona”, „ciuchcia” czy „duch w butelce” zrobiły naprawdę ogromne wrażenie i zainteresowały uczniów wiedzą przyrodniczą.
Anna Wilczyńska Irena Domańska
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Dnia 9 grudnia 2016 roku klasy IV b i IV d wraz z wychowawczyniami panią Katarzyną Fituch i panią Katarzyną Kuśmierską wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki była projekcja filmu „Podróże kosmiczne” w Cinema Park Bemowo oraz zwiedzanie Telewizji Polskiej. Kosmiczna przygoda rozpoczęła się od trójwymiarowej wycieczki po Układzie Słonecznym oraz planetach położonych najbliżej Ziemi. Potem kolejno przechodziliśmy do: Sali Inspiracji, Sali Wyobraźni, Sali Interakcji oraz Sali Muzyki. Uczestniczyliśmy w quizie, który sprawdził naszą wiedzę o wszechświecie. Następnie zwiedziliśmy gmach TVP w Warszawie. Udaliśmy się do studia, gdzie był kręcony program rozrywkowy „Jaka to melodia” oraz „Pytanie na śniadanie”. Dodatkową atrakcją dla dzieci była wizyta w Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie.
Wycieczka do Warszawy klasy II B i II D
Dnia 9 grudnia uczniowie klas II B i II D wraz z wychowawczyniami wybrali się do teatru Syrena na przedstawienie pt. KOT W BUTACH. Oglądany spektakl dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Przygody najmłodszego z trzech braci, który otrzymał w spadku po ojcu jedynie kota bardzo spodobały się dzieciom. Chłopiec i sympatyczny zwierzak szybko się zaprzyjaźniają, a próbą ich braterstwa jest wspólna podróż pełna przygód, porywającej muzyki i tańca. Bohaterowie bajki w drodze spotykają wiele barwnych postaci, które uczą młodego młynarczyka pracowitości i wiary we własne siły. Gdy okazuje się, że największym marzeniem chłopca jest poznanie królewny, Kot postanawia nieco pomóc losowi. Czy każde marzenie da się spełnić? Niełatwy to plan, ale nie ma rzeczy niemożliwych dla Kota w Butach!
Mikołajki w klasie VIC
Jak co roku, 6 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Musieliśmy być wyjątkowo grzeczni, bo hojnie nas obdarował w tym roku. Prezenty były wymarzone, a towarzystwo miłe. Te wspaniałe chwile wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Humory dopisywały nam przez cały dzień. Do zobaczenia za rok Mikołaju!!!
Mikołajki w klasach młodszych
„Mikołaju, Mikołaju…”, „Kochany Panie Mikołaju…” – tak deklamowały wierszyki, śpiewały piosenki i dziękowały szczególnemu gościowi oddziały zerowe w naszej szkole. Były świetnie przygotowane na przyjęcie ukochanego Mikołaja. Klasy I, II i III równie ciepło go przywitały i ugościły. Dzieci obiecały również, że będą grzeczne przez cały następny rok i nie będą sprawiały kłopotu swoim rodzicom i nauczycielom. Po tych deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarował wszystkich słodkimi upominkami. Dzieci przyjmowały je z nieskrywaną radością i wypiekami na twarzach. Później Mikołaj pożegnał się i ruszył….w dalszą drogę. A my ten miły nastrój utrzymaliśmy do końca dnia. Taką zabawę zapewnili swoim młodszym kolegom i koleżankom członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz ze swoimi opiekunkami. Do zobaczenia za rok!
Mikołajkowe szaleństwo czapkowe 6 grudnia 2016 roku
6 grudnia…tę datę znają wszystkie dzieci…i te mniejsze i te większe. W tym roku ten dzień był dla nas wyjątkowy, a to dlatego, że nie przyszedł do nas jeden Mikołaj…przybyło ich całe mnóstwo! Tego dnia po szkole spacerowały mikołaje, elfy, renifery, panie mikołajowe i diabełki. Udzielił nam się klimat prosto z Bieguna Północnego. Na długiej przerwie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. To był wspaniały dzień. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski naszej szkoły.
SPOTKANIE Z POETĄ WOJCIECHEM KRUPĄ
1 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas 0-III z autorem wierszy, bajek, a także scenariuszy przedstawień teatralnych dla dzieci Panem Wojciechem Krupą. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Pani Joanna Korczak. Nasz gość jest mieszkańcem Radomia, ale wychował się na wsi w jednej z podradomskich gmin, do której ma ogromny sentyment. Napisał m.in. serię Bajeczek z Wojtkowej teczki: ,,Wąż Mąż”, ,,Słonik Nicponik”, ,,Kłopoty czarnego liska”, ,,Pszczółka”. Pan Wojciech jest także autorem wierszowanej legendy o założycielu Radomia- Radomirze. Poeta podzielił się z nami informacją, że trzy lata temu odkrył u siebie talent malarski, więc zaczął także malować. Jego prace mogliśmy podziwiać na tym spotkaniu. Uczniowie byli zachwyceni, mogąc poznać i zobaczyć na własne oczy ,,prawdziwego’’ poetę, a także zakupić jego książkę z dedykacją i autografem. Zachęcamy wszystkich miłośników poezji, malarstwa do organizowania i uczestniczenia w takich spotkaniach ,, na żywo” z różnymi twórcami.
,,Moja mała i duża Ojczyzna’’
Dnia 25 listopada bieżącego roku odbył się w naszej szkole apel patriotyczny pod hasłem ,,Moja mała i duża Ojczyzna’’. W apelu wzięli udział uczniowie klas 1-3, Dyrekcja, nauczyciele oraz rodzice, a jego organizatorami byli uczniowie kl.IIIa, IIIb i IIIe wraz z wychowawczyniami p. Barbarą Gawryjołek, p. A.Dębecką i p. Joanną Korczak. Patriotyzm wyraża się przywiązaniu do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku do ludzi którzy ją tworzyli. Głównym celem spotkania było budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej Ojczyzny, czyli miłości do miasta w którym mieszkają, szkoły w której się uczą i domu rodzinnego. Podsumowaniem apelu był quiz dotyczący treści przekazanych przez występujących w wierszach i piosenkach. Szczególne podziękowania należą się wszystkim wykonawcom biorącym udział w uroczystości oraz rodzicom. Ich godna postawa, poczucie odpowiedzialności i ogromne chęci sprawiły, iż apel bardzo zainteresował małych słuchaczy, którzy w ciszy i skupieniu wysłuchali programu.
WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS VIA I VIC
Dnia 23 listopada 2016 roku klasy VIA i VIC wraz z wychowawczyniami panią Lidią Onyszko i panią Karoliną Pawelec wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Telewizji Polskiej.

W Muzeum młodzież przybliżyła sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, stanowiącego do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Ekspozycje ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych warszawiaków, umundurowanie, grozę walk, wygląd kanałów, fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu. Uczniowie mieli okazję także obejrzeć przejmujący film 3D pt. „Miasto ruin” pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu jako „morze ruin”. Wizyta była prawdziwą i żywą lekcją historii i pozostawiła niezatarte wrażenie.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie gmachu TVP na ulicy Woronicza. Uczniowie poznali szczegóły pracy ludzi przedstawiających nam codziennie na ekranach telewizorów wiadomości sportowe. Młodzież ujrzała wszystko to, czego nie widać podczas transmisji telewizyjnych. Nastepnie przeszliśmy do studia, gdzie codziennie nagrywany jest program telewizji śniadaniowej „Pytanie na śniadanie”.

Ostatnim punktem było muzeum telewizyjne, gdzie gromadzone były przeróżne sprzęty, rekwizyty używane dawniej do nagrywania programów oraz dużo zdjęć z emitowanych dawniej programów i filmów.

Szóstoklasiści pełni wrażeń udali się w drogę powrotną do domu.

Opracowała Karolina Pawelec
„EDUKACJA PRZECIWPOWODZIOWA DZIECI I MŁODZIEŻY”
9 listopada 2016r. w PSP nr 2 w Warce zostały przeprowadzone zajęcia edukacji przeciwpowodziowej dla uczniów klas drugich i piątych w ramach projektu „Edukacja przeciwpowodziowa dzieci i młodzieży” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Celem zajęć było zapoznanie uczniów z tematyką i specyfiką powodzi, nauczenie ich jak reagować w przypadku wystąpienia tego rodzaju zagrożenia.

Na zajęciach były omawiane następujące zagadnienia:
• Zjawisko powodzi, jej przyczyny i skutki.
• Metody ograniczania skutków powodzi.
• Przygotowanie rodziny i domu do powodzi (w ramach prewencji powodziowej) dla ograniczenia szkód i strat.
• Metody zabezpieczania domu i dobytku.
• Właściwe zachowania w czasie i po powodzi.


11 LISTOPADA -ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Lekcja biblioteczna klasy I B
,,My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek, i rad książek będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!”


10 listopada 2016 roku uczniowie klasy I b uczestniczyli w lekcji, która odbyła się w szkolnej bibliotece. Głównym celem tego spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Po uroczystym przyrzeczeniu uczniowie zostali pasowani na czytelników biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i wypożyczyło swoją pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę, rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania ciekawych przygód bohaterów książek. Wszyscy wiemy, jak ważne jest czytanie książek, zwłaszcza dla małego dziecka.
Oto kilka powodów, dla których warto czytać książki.
1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
3. Czytanie książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy poprawnego budowania zdań i zachęca do samodzielnego poszukiwania informacji i ciekawostek.
4. Książki wychowują.
5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
6. Czytanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
8. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
9. Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami, rodzeństwem, rodzicami.
Wycieczka klas VB i VC
Turniej Szachowy
Turniej szachowy odbył się 25.10.2016r. w Szkole Podstawowej w Konarach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas VI Bartosz Chojnacki Jakub Osiński Patryk Neska Mateusz Kuna Chłopcy zajęli VI miejsce na 7 szkół ......:) kolejny turniej odbędzie się 15.11.2016r. w szkole w Nowej Wsi
WYCIECZKA DO WARSZAWY - 6B I 6D
W dn.19 października klasy VI B i VI D wraz z wychowawczyniami wybrały się na multimedialny program edukacyjny pt. " Wszystko o człowieku". Uczniowie mogli poznać budowę i funkcjonowanie ludzkiego organizmu, a następnie sprawdzić zdobytą wiedzę podczas interaktywnej zabawy. W drodze do kina nawiedzili Powązki, by zadumać się przy grobach wybitnych Polaków.
Wycieczka klas III A i III B
W dniu 18 października w ramach realizacji bloku tematycznego „ W świecie dźwięków” uczniowie klas III a i IIIb odbyli wycieczkę na trasie: Żelazowa Wola- Łowicz-Sromów. Dzieci zobaczyły nie tylko miejsce urodzenia słynnego Polaka. Wysłuchały również pięknych opowieści z życia małego Frycka i dorosłego Fryderyka. Miały okazję usłyszeć na żywo brzmienie fortepianu i doświadczyć wyjątkowej atmosfery miejsca urodzin kompozytora biorąc udział w recitalu młodego, utalentowanego pianisty. W Łowiczu uczniowie zwiedzili Muzeum Miasta. Zobaczyli jego część historyczną i etnograficzną ukazującą bogactwo strojów, tradycji i obrzędów tego regionu. Później wspólnie pomodliliśmy się w Katedrze Łowickiej. Przy dźwiękach muzyki ludowej dzieci podziwiały wytwory sztuki ludowej w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Kilkaset drewnianych ludowych figur o tematyce historycznej barwnie zilustrowało życie dawnej i współczesnej wsi. Szczególnie ruchome sceny wprawiły dzieci w zachwyt. Uczniowie podziwiali również tradycyjne pająki,wycinanki, stare kredensy, obrazy i pojazdy konne. Byli zdumieni rożnorodnością talentów członków rodziny państwa Brzozowskich. Wytwory ich pracy przywiozły ze sobą do domów. Pamiątki to jest coś, co dzieci lubią bardzo kupować, ale wspomnień ze wspólnych wyjazdów nie da się kupić, a zdobyta w ten sposób wiedza jest bardzo cenna.
WYCIECZKA KLAS: IV A I IV C
W dniu 18 października 2016 roku klasy IV a i IV c pod opieką pań: Urszuli Wawer i Hanny Milczarek odwiedziły Kozienice. Uczniowie zwiedzili Muzeum Regionalne w Kozienicach, obejrzeli ekspozycje ukazujące historię ziemi kozienickiej, poznali sekrety bartnictwa oraz zobaczyli wystawę czasową – obrazy, których autorką jest Uta Przyboś-Christiaens. Wzięli udział w warsztatach „Malowanie zbożem”. Dowiedzieli się jak Kozienice są powiązane z królami. W studiu telewizyjnym mogli sprawdzić się w roli dziennikarzy, a na koniec obejrzeli film pt. ”Bociany”.
Wycieczka klas III E i III F do Czerska.
BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA
APEL SZKOLNY – „JESTEM BEZPIECZNYM UŻYTKOWNIKIEM DROGI”.
W dniu 18 października 2016r. uczniowie z klasy IIIc i IIId wraz ze swoimi wychowawczyniami P. Marią Brodzińską i P. Agnieszką Makowską przygotowali apel szkolny pt. „Jestem bezpiecznym użytkownikiem drogi”. Na widowni zasiedli licznie zgromadzeni uczniowie z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych wraz ze swymi opiekunami. Z zainteresowaniem śledzili oni przygotowane scenki, piosenki i wiersze. Poznali znaki drogowe i zasady bezpiecznego przechodzenia przez jednię. Teraz już wszyscy wiedzą, jak bardzo ważne jest noszenie światełek odblaskowych i przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po jezdni.
BIEG PUŁASKIEGO
Witamy w chłodny niedzielny poranek i gratulujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszego Biegu Pułaskiego z naszej szkoły. Wszyscy jesteście zwycięzcami w wyścigu po zdrowie i kondycję. Gratulacje dla zwycięzców poszczególnych biegów Jesteście wspaniali. Gratulujemy- nauczyciele wychowania fizycznego.
Wycieczka klas: IIa, IIc, II e i II f
14 października 2016r. dzieci z klas IIa. IIc, IIe i IIf wraz z wychowawczyniami wyjechały na wycieczkę do wsi Kawęczyn. W Gościńcu zostaliśmy powitani chlebem i solą przez gospodarza ubranego w strój ludowy. Następnie poczęstowano nas ciastem i herbatą. A potem zaczęliśmy zwiedzanie. Na rozległym terenie Gościńca znajdują się: stara zagroda wiejska, piekarnia, kuźnia, oryginalne stare wiatraki, młyn wodny, kapliczka, wozownia. Przyglądaliśmy się pracy kowala. Widzieliśmy, jak się przygotowuje chleb do wypieku. Zobaczyliśmy, do jakiej szkoły chodzili nasi pradziadkowie. Ogromną przyjemność sprawiła nam przejażdżka zadaszonym wozem konnym. Mieliśmy też możliwość obserwowania zwierząt: daniele, kozy, osioł, kucyki i konie. Dużą frajdę sprawiło nam to, że każdy miał możliwość dojenia krowy. Po tak wielu atrakcjach zaproszono nas na kiełbaski z grilla i świeży chleb. A na koniec wszyscy chętni mogli poszaleć na zabawie dyskotekowej. Wróciliśmy zmęczeni i pełni wrażeń To była bardzo udana wycieczka.
Uwaga Nadwaga w Warce - spotkanie z dietetyczką
14 października w ramach akcji „Uwaga Nadwaga w Warce” pod patronatem Pana Burmistrza Dariusza Gizki uczniowie klasy IVb, IVd, Va, Vd uczestniczyli w spotkaniu z dietetyczką Naturhouse p. Karoliną Listek , która zainteresowała wszystkich wykładem, na temat zdrowych nawyków żywieniowych, opowiedziała czego nie powinno zabraknąć w diecie ucznia. Po prelekcji korzystając ze zdobytej wiedzy uczniowie wykonali zdrowe kanapki oraz sałatki. Promocja zdrowego odżywiania trwa!
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
Ćwierkają wróbelki, że w całym powiecie takiej szkoły jak „Dwójka” nigdzie nie znajdziecie.
Patronem jej Polak z bohaterstwa znany Kazimierz Pułaski – tutaj wychowany.
W jej murach niejedno już pokolenie zdobyło super wykształcenie,
a wszystko to, dzięki nauczycielom, którzy od pierwszej literki,
pokazują jak świat może być cudowny i wielki. I, że marzyć trzeba,
bo w ten sposób można sięgnąć nieba…


W dniu 14 października uczniowie klasy I a i I b złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i zostali przyjęci
w poczet uczniów PSP nr 2 w Warce.
Pasowania ,,czarodziejskim ołówkiem” dokonała Pani Dyrektor Maryla Szajner.
Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Kazimierz Pułaskiego, patrona naszej szkoły w obecności rodziców i zaproszonych gości.
Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem swoich pań wychowawczyń program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.
Na zakończenie wiceburmistrz - Pani Teresa Knyzio złożyła wszystkim pierwszakom i ich rodzicom życzenia wielu sukcesów i wspaniałych chwil w karierze uczniowskiej.
Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i stanęły do wspólnej fotografii.
Dziękujemy Dyrektor Muzeum Pani Iwonie Stefaniak za życzliwość i możliwość organizacji Ślubowania
w miejscu, które przybliża im postać patrona szkoły Kazimierza Pułaskiego.
Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie przyjaciół.

Wychowawcy klas pierwszych
„ Dla Pani naszej od trzeciej klasy""
Słowa piosenki, galowy strój i wyjątkowy nastrój panujący w szkole towarzyszyły uczniom i nauczycielom w dniu 14 października. Po obejrzeniu apelu przygotowanego z okazji Dnia Nauczyciela dzieci z klas IIIa i IIIb zaprezentowały wychowawczyniom swoje zdolności recytatorskie, taneczne, wokalne i ruchowe. Były skecze, wierszyki, piosenki, a nawet pokaz kickboxingu. Atrakcją dla dzieci był międzyklasowy turniej warcabowy, któremu towarzyszyły duże emocje. W ostatecznej rozgrywce I miejsce zajął Rafał Bojarski z kl.IIIa, II miejsce Filip Majcher z kl.IIIb i III miejsce Jaś Kozłowski z kl.IIIb. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przy gromkim aplauzie kolegów i koleżanek. Wszyscy w tym dniu bawiliśmy się świetnie. Naszym wychowankom gratulujemy pomysłów i bardzo dziękujemy za tak miłą niespodziankę.
Anetta Dębecka Barbara Gawryjołek
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 3 października klasy II b i d pojechały na wycieczkę do Warszawy. Dzieci spacerowały szlakiem baśni i legend stolicy. Odwiedziły Łazienki Królewskie, Stare Miasto, okolice Pałacu Ostrogskich. Wycieczkę zakończyła wizyta w Manufakturze Cukierków, w której każde dziecko zobaczyło, jak robiło się kiedyś cukierki, a także otrzymało słodką paczuszkę.
Wycieczka do lasu - klasa II b
Wycieczka do Warszawy - klasu IIb i IId
Dnia 3 października klasy II b i d pojechały na wycieczkę do Warszawy. Dzieci spacerowały szlakiem baśni i legend stolicy. Odwiedziły Łazienki Królewskie, Stare Miasto, okolice Pałacu Ostrogskich. Wycieczkę zakończyła wizyta w Manufakturze Cukierków, w której każde dziecko zobaczyło, jak robiło się kiedyś cukierki, a także otrzymało słodką paczuszkę.
Dzień Chłopaka - klasa IV b, IV d
W dniu 28.09.2016 roku klasa IV b i IV d wraz z wychowawczyniami p. Katarzyną Fituch i p. Katarzyną Kuśmierską odwiedziła stadninę koni „Sielanka”. Dzieci miały okazję przejechać się konno, zwiedzić farmę. Po tych wrażeniach wszyscy brali udział w ognisku klasowym, pieczono kiełbaski oraz odbywały się zabawy na świeżym powietrzu.
POLSKA WALCZĄCA
Do 30 września w Warce można oglądać wystawę „Polska Walcząca”. Wystawę można obejrzeć w „Dworku na Długiej” a przygotował ją Instytut Pamięci Narodowej.
IB Z WIZYTĄ NA KOMISARIACIE POLICJI
20 września uczniowie klasy Ib odwiedzili Komisariat Policji w Warce. Pan Dzielnicowy pouczył dzieci jak mają zachowywać się w domu, szkole i na ulicy, aby czuć się bezpiecznym. Opowiedział dzieciom o swojej pracy, która jest bardzo trudna, odpowiedzialna i często niebezpieczna. Pokazał uczniom akcesoria niezbędne mu do pracy, takie jak: kamizelka odblaskowa, kajdanki, tzw. ,,lizak policyjny”, pałka gumowa, policyjne latarki oraz mundur. Dzieci mogły też zwiedzić cele, w których zatrzymywani są ludzie, nieprzestrzegający prawa. Z wielką radością uczniowie przyjęli fakt, że dane im będzie posiedzieć w prawdziwym, policyjnym samochodzie. Z dumą zasiadali w fotelu kierowcy, czy też z tyłu radiowozu. Końcowym etapem naszego spotkania z panem policjantem było przejście całej grupy przez przejście dla pieszych, pod jego czujnym okiem. Dzieci zdały ten egzamin na szóstkę. Wycieczka udała się. Myślę, że zapadnie dzieciom w pamięci na długo.
DNI WOLNE W ROKU SZKOLNYM 2016-2017
• 31 PAŹDZIERNIKA 2016r. (poniedziałek)
• 10 LUTY 2017r. (piątek)
• 2 MAJA 2017 r.(wtorek)
• 14 CZERWCA 2017r.(środa)
• 16 CZERWCA 2017r. (piątek)


DNI STROJU GALOWEGO 2016-2017
• 1 WRZEŚNIA – UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
• 14 PAŹDZIERNIKA – DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
• 20 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ PAPIESKI
• 10 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
• 22 GRUDNIA – JASEŁKA, WIGILIA SZKOLNA
• 4/7 MARCA – DZIEŃ PATRONA SZKOŁY, CZAS REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH
• 28 KWIETNIA – TRZECIA ROCZNICA KANONIZACJI JANA PAWŁA II
• 4 MAJA – OBCHODY ŚWIĘTA FLAGI NARODOWEJ I KONSTYTUCJI 3 MAJA
• 23 CZERWCA – ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO


DNI OTWARTE W ROKU SZKOLNYM 2016-2017
21 WRZEŚNIA – PIERWSZE ZEBRANIA Z RODZICAMI
8 LISTOPADA
6 GRUDNIA
25 STYCZNIA – ZEBRANIA ŚRÓDROCZNE
26 STYCZNIA – ZEBRANIA ŚRÓDROCZNE
4 KWIETNIA
9 MAJA


UBEZPIECZENIE UCZNIA - DOKUMENTY
AKTUALNOŚCI 2015/2016

AKTUALNOŚCI 2014/2015

AKTUALNOŚCI 2013/2014

AKTUALNOŚCI 2012/2013

AKTUALNOŚCI 2011/2012

AKTUALNOŚCI 2010/2011

AKTUALNOŚCI 2009/2010

AKTUALNOŚCI 2008/2009

AKTUALNOŚCI 2007/2008

AKTUALNOŚCI 2006/2007
statystyka