"PROJEKT EDUKACYJNO – „BAJKI CZYTAM I ROZUMIEM, MŁODSZYM DZIECIOM PRZEKAZUJĘ.”
W dobie szeroko rozwiniętej komputeryzacji, telewizji, w czasach, kiedy w rękach dzieci częściej widzimy tablety i telefony komórkowe, warto przypominać klasykę dziecięcej literatury, zapraszać dzieci do świata bajek i baśni, które działają na wyobraźnię dziecka.
W sposób ciekawy i skuteczny pokazują one prawdy o życiu, uczą dokonywania wyboru i utrwalają pozytywne postawy. Dlatego uczniowie klasy III f Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. Pułaskiego w Warce postanowili w tym roku szkolnym zrealizować projekt edukacyjny autorstwa wychowawczyni Anny Przybylskiej, pt. „Bajki czytam i rozumiem, młodszym dzieciom przekazuję.”

Celem projektu było:
o rozbudzenie zainteresowań czytelniczych
o wzbogacenie słownictwa, wiedzy ogólnej
o wyrabianie nawyku korzystania z bogactwa literatury
o kształtowanie zmiany postaw i nastawień do czytania, wyrobienie nawyku częstego sięgania po książkę
o rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć
o rozwijanie zainteresowań teatralnych, zdolności aktorskich, muzycznych i plastycznych
o rozwijanie umiejętności twórczego myślenia i działania
o przygotowanie do świadomego odbioru sztuki teatralnej
o wdrażanie do uczestnictwa w życiu klasy i szkoły, uczenie prawidłowych relacji oraz działań na rzecz innych
o rozwijanie samodzielności
o aktywne spędzanie wolnego czasu

W ramach projektu wybrani uczniowie czytali bajki w oddziałach „0”, przygotowując odpowiednią aranżację i quiz z drobnymi nagrodami. W ten sposób uczyły się, jak intonacją własnego głosu zainteresować odbiorcę i jak nawiązywać prawidłowe relacje z młodszymi dziećmi.
Uczniowie klasy III f są bardzo aktywni, mają duży potencjał a niektóre dzieci posiadają zdolności aktorskie, dlatego założeniem projektu było wystawienie sztuki teatralnej wraz z całą oprawą. Zadaniem dzieci był wybór scenariusza sztuki, obsadzenie ról, przygotowanie afiszy teatralnych z wykorzystaniem technologii informacyjnej, wykonanie scenografii i kostiumów. Wszyscy uczniowie z wielkim zapałem zabrali się za realizację wytyczonych celów. Trzecioklasiści z dużym zaangażowaniem poświęcali swój wolny czas na próby i wykonywanie elementów scenografii. Efekt ich pracy – „Kota w butach”, 24 kwietnia na sali gimnastycznej, mogli podziwiać uczniowie klas 0 – III wraz z wychowawcami i Panią dyrektor Marylą Szajner oraz Panią vice dyrektor Kariną Bartkowską. Dzięki małym artystom sala gimnastyczna „dwójki” zamienił się w scenę Teatru Małego Aktora.Na jednej z odsłon spektaklu gościliśmy w naszej szkole Pana Witolda Battego, przedstawiciela TV Warka. Dzięki niemu owoc pracy uczniów może podziwiać szersza publiczność.
Ostatnim etapem projektu była organizacja konkursu „Dzienniczek ciekawej lektury”, który skierowany był do uczniów klas drugich i trzecich. Zadaniem dzieci, było wykonanie plakatu wraz z recenzją zachęcającą do przeczytania wybranej książki. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem , wpłynęło wiele pięknych prac, które zostały „słodko” nagrodzone i wystawione w formie galerii na terenie szkoły.

Anna Przybylska