PSP2PSP2PSP2
MENU
SPORT TO ZDROWIE
BIP
DLA UCZNIA
DOKUMENTY
CERTYFIKAT

Sprawność LEGO
Napisz do nas

Napisz do nas

BEZPIECZNE WAKACJE
WSPÓŁPRACUJEMY Z:
TV WARKA
PORADNIA
DWOREK NA DŁUGIEJ
MUZEUM
MGOPS
URZĄD MIASTA
PUBLICZNE GIMNAZJUM W WARCE
PSP NR 1 W WARCE
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE

"PROJEKT EDUKACYJNO – WYCHOWAWCZY „CZYTAM, BO LUBIĘ…”
KWADRANS W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Kolejnym zadaniem wynikającym z projektu była wizyta w bibliotece szkolnej. Uczniowie klasy VIC wspólnie zapoznali się z nowościami czytelniczymi i wymienili swoje upodobania czytelnicze. Celem spotkania było także zachęcenie uczniów klasy szóstej do sięgania po książki literatury młodzieżowej spoza kanonu lektur szkolnych. Pani bibliotekarka - Hanna Nawrocka zaprezentowała pozycje dostosowane do wieku i upodobań szóstoklasistów. Łącznicy z biblioteką przeanalizowali także czytelnictwo uczniów naszej szkoły, sporządzili notatki, a wyniki zaprezentowali na tablicy projektowej. Szóstoklasiści przynieśli również plakaty dotyczące historii książki oraz zasad zachowania się w bibliotece wykonane własnoręcznie oraz przez swoich młodszych kolegów, które ozdobiły naszą bibliotekę.
NAJPIĘKNIEJSZY ALBUM O LEKTURZE SZKOLNEJ
Ostatnim konkursem w ramach projektu edukacyjnego pt. „Czytam, bo lubię…” był Konkurs na najpiękniejszy album o lekturze szkolnej dla uczniów klas IV – VI.
Warunkiem wzięcia udziału w tym konkursie było wykonanie albumu o wybranej lekturze szkolnej według podanych wcześniej kryteriów. Świetnym pomysłem, starannym wykonaniem oraz rzetelnością, wykazali się tym razem uczniowie klasy VC, którzy zajęli pierwsze oraz drugie miejsce.
Albumy wykonane przez zwycięzców dotyczyły lektury klasy piątej, jaką jest bestseller autorstwa Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”.

I MIEJSCE: Kosma Jaszczyk klasa VC
II MIEJSCE: Agata Dąbrowska klasa VC
Nagrody zostały wręczone na apelu szkolnym podsumowującym pierwszy semestr.
Wszystkim uczesnikom gratulujemy!!!
WYSTAWA PRAC Z KONKURSU „ZGADNIJ Z JAKIEJ JESTEM KSIĄŻKI?
Od 31 stycznia w naszej szkole na korytarzu głównym można podziwiać mini galerię prac plastycznych, które przedstawiają ulubionych bohaterów literackich. Wystawa powstała dzięki pracom wykonanym przez uczniów klas IV – VI, którzy wzięli udział w konkursie pt. „Zgadnij z jakiej jestem książki?” Laureatkami komkursu są uczennice klas szóstych: Kinga Białoskórska z klasy VIB, Aleksandra Adamczyk z klasy VIB oraz Emilia Buczek z klasy VIC.
WYNIKI KONKURSU „POETĄ JESTEM…”
W styczniu w naszej szkole w ramach projektu „Czytam, bo lubię”, odbył się konkurs literacki pt. „Poetą jestem…”, który adresowany był do klas IV – VI. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza na temat książek lub biblioteki i zapisanie. Jury w składzie: Pani Karolina Pawelec, Pani Anna Narożnik i Pani Kamila Wilczyńska wybrało wiersz autorstwa Zuzanny Regulskiej z klasy VIB pt. „Biblioteka”. Niech będzie on zachętą do czytania i przyjaźni z książką, jak napisała Zuzia:

W książkach znajdziecie wiedzy wiele
Niech stanie się ona Waszym Przyjacielem.

Gratulujemy pomysłu oraz talentu pisarskiego.

WYNIKI KONKURSU – OPIS POSTACI
W grudniu w naszej szkole odbył się konkurs dla klas czwartych pt. „Mój ulubiony bohater z lektury szkolnej – opis postaci”. Tym razem swoich sił w sztuce redakcyjnej próbowali czwartoklasiści. Uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Wśród opisywanych bohaterów nie zabrakło Pinokia, Pana Ambrożego Kleksa, Ani z Zielonego Wzgórza oraz Harrego Pottera. Uczestnicy zadbali o styl i język swoich prac, nie zapominając o estetyce swoich prac.

Nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu szkolnym. Zwycięzcom gratulujemy!

I MIEJSCE: Piotr Oktabowicz klasa IVD

WYRÓŻNIENIA:

- Wiktoria Milewska klasa IVA
- Aneta Świdlicka klasa IVA
- Mikołaj Witkowski klasa IVA
- Maciej Wasiak klasa IVD
„OD GLINIANEJ TABLICZKI DO E – KSIĄŻEK” – Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
„(…)W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz:
starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz(…)”


W dniach 12 i 13 stycznia 2017 roku klasy IVB, VB i VIC złożyły kolejną wizytę w Gminno – Miejskiej Bibliotece im. Ks Marcelego Ciemniewskiego w Warce. Lekcja biblioteczna pt. „Od glinianej tabliczki do e – książek” przybliżyła uczniom historię książki (materiały na których je spisywano) oraz szereg pojęć związanych z książką dawną i współczesną (papirus, errata, zwój, inkaust). Uczniowie w aktywny sposób uczestniczyliw lekcji – rozwiązywali krzyżówkę, quizy oraz analizowali wylosowane cytaty, złote myśli o książkach.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich pracowników biblioteki, na czele z Panią Dyrektor Joanną Jatymowicz, za gościnność, chęć współpracy oraz rzetelność przygotowanych lekcji i spotkań.

KĄCIK MOLA KSIĄŻKOWEGO W NASZEJ SZKOLE
W styczniu uczniowie klas IV – VI realizowali kolejne działanie projektowe: tworzyli w swoich salach kąciki moli książkowych. Uczniowie klas IVD, VIB, VIC i VID w swoich klasach prezentowali książki i zachęcali do ich czytania. Zuzia Janus, Bartosz Kurek, Bartosz Cieślak, Patrycja Oktabowicz, Piotr Oktabowicz oraz Maciek Wasiak z klasy IVD świetnie wywiązali się ze swojego zadania. Wśród starszych kolegów – szóstoklasistów kącik mola tworzyli: Aleksandra Smodrzak, Aleksandra Jagiełło, Natalia Nowak, Zuzia Luśniewska, Wiktoria Szczepanik oraz Kuba Kwaśniewski.

Nasze „mole książkowe” zebrały informacje o wybranych książkach, ich autorach i zaprezentowały w postaci wystawki. Sale nr 15 i 20 stały się miejscem, gdzie każdy uczeń może znaleźć ciekawą lekturę dla siebie. Nie zabrakło też samodzielnie wymyślonych haseł zachęcających do czytania oraz pięknych złotych myśli i maksym wypowiedzianych przed laty przez filozofów, pisarzy czy poetów.
KONKURS PLASTYCZNY „ZGADNIJ Z JAKIEJ JESTEM KSIĄŻKI?”
W grudniu w naszej szkole w ramach projektu czytelniczego został przeprowadzony konkurs plastyczny o bohaterach lektur szkolnych dla klas IV – VI. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, przedstawiającej bohatera książki. Wśród ulubionych bohaterów pojawili się: Ania z Zielonego Wzgórza, Harry Potter, Kubuś Puchatek, Dziewczynka z szóstego księżyca czy Pan Kleks. Jury w składzie: Pani Agnieszka Tomczyk – nauczyciel plastyki oraz Pani Karolina Pawelec – koordynator projektu nagrodziło następujących uczniów:

I MIEJSCE: Kinga Białoskórska VIB
II MIEJSCE: Aleksandra Adamczyk VIB
III MIEJSCE: Emilia Buczek VIC
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
AUDIOBOOK TEŻ KSIĄŻKA
Kolejnym zadaniem w ramach projektu wychowawczo – edukacyjnego pt. „Czytam, bo lubię…” było wykorzystanie audiobooka jako zachęcenia do obcowania z literaturą. Głównym celem czytania jest rozbudzenie w dzieciach miłości do literatury, a audiobooki świetnie się do tego nadają. Przede wszystkim stanowią dobry wstęp do czytania wzrokowego, a także dają nowe możliwości w nauczaniu czytania. Świetnie rozwijają umiejętność czytania na głos i rozwijają wyobraźnię.
W klasach piątych w grudniu wychowawcy razem z uczniami słuchali „Opowieści wigilijnej” Dickensa czytanej przez Krzysztofa Kowalewskiego.

„PRZYŁAPANI NA CZYTANIU…”
W grudniu w ramach realizowanego w naszej szkole projektu edukacyjno – wychowawczego „Czytam, bo lubię…” wszyscy wychowawcy klas VI – tych włączyli się w zadanie „Przyłapani na czytaniu”. Na każdej godzinie wychowawczej przez dziesięć minut czytali swoim podopiecznym fragmenty książki pt. „Twierdza aniołów” Małgorzaty Nawrockiej wybranej przez uczennicę klasy VID – Aleksandrę Jagiełło.
To nieziemska opowieść pisarki, dziennikarki i poetki, jaką jest Nawrocka. Napisana z wielką wyobraźnią i humorem powieść angel-fiction (bo jaką inną może stworzyć o prawdziwym Niebie mieszkanka Ziemi?). Główni bohaterowie – trzej kandydaci na aniołów – kończą właśnie sześćdziesiątą pierwszą klasę Anielskiej Akademii, której grono pedagogiczne stanowią sławni Święci.
Celem zadania było zmotywowanie uczniów klas szóstych do czytania książek spoza kanonu lektur szkolnych.


SPOTKANIE Z AUTORKĄ WIOLETTĄ PIASECKĄ – 16 LISTOPADA 2016 ROKU
W ramach projektu edukacyjno – wychowawczego pt. „Czytam, bo lubię…” przy pomocy Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Marcelego Ciemniewskiego w Warce, 16 listopada 2016 roku odbyło się spotkanie dla klas III, V i VI – tych z pisarką – Wiolettą Piasecką.

Urodzona w Elblągu pisarka, ma na swim koncie ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych. Zadebiutowała w 1999 roku zbiorem pt. Zaczarowana kraina bajek, wydanym przez wydawnictwo Qvo Vadis. Znalazło się tam siedem utworów. W 2001r. po raz pierwszy ukazała się w Krakowie, wydana przez wydawnictwo Skrzat, biografia H.CH. Andersena pt. W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena.

Autorka w czasie spotkania czytała fragmenty swoich książek m.in. „Zasłużyć na fiołki” – prawdziwej historii bohaterki Faustyny Morzyckiej, która zmarła strudzona na wygnaniu 25 maja 1910 roku w Krakowie. Do końca swoich dni uczyła języka polskiego i pisała książki dla dzieci. Ówczesne władze nie zgodziły się, by została pochowana w Nałęczowie. Zaledwie w osiem lat po śmierci Faustyny Morzyckiej Polska odzyskała niedpodległość, dzięki takim ludziom, jak Ona.

Nie zabrakło też śmiechu i prawdziwej zabawy. Uczniowie naszej szkoły w chęcią uczestniczyli w baśnowych wróżbach odgadując zagadki:
- Jakie to maluchy zawsze są brodate i pracują bez przerwy i zimą i latem?
- Każda królewna a zwłaszcza i ona powinna uważać na wrzeciona…
Chłopców Pani Wioletta ujęła wiedzą o piłce nożnej, którą udowodniła przedstawiając swoją publikację pt. „Zagadki piłkarskie. Drużyna marzeń”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać aż 24 zagadek o najsłynniejszych pisarzach świata, przygotowanych przez autorkę.
KLASY CZWARTE ODWIEDZIŁY BIBLIOTEKĘ MIEJSKĄ
Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi.
Wejdź gościu i stań się przyjacielem.

Jan Wiktor

W myśl słów Jana Wiktora klasy czwarte wraz z wychowawcami w pierwszym tygodniu listopada udały się do Miejsko – Gminnej Biblioteki im. ks. Marcelego Ciemniewskiego na cykl spotkań o książkach dla dzieci i młodzieży. Uczniowie zapoznali się z zasadami funkcjonowania biblioteki, wysłuchali propozycji czytelniczych dostosowanych do ich wieku. Celem spotkania było zachęcenie uczniów do korzystania z zasobów biblioteki oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Mamy nadzeję, że ta wizyta będzie początkiem „przyjaźni” z biblioteką.

Opracowała Karolina Pawelec
„Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE…” PAŹDZIERNIK – ŚWIĘTO BIBLIOTEK.
Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego.
Jan Paweł II


Dnia 14 października 2016 roku klasy szóste wraz z wychowawcami wybrały się do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Marcelego Ciemniewskiego w Warce na cykl zajęć pt. „Przegląd nowości czytelniczych dla dzieci i młodzieży”. Uczniowie z uwagą słuchali prezentacji nowości czytelniczych przedstawionych przez Panią bibliotekarkę, chętnie zadawali pytania i dyskutowali o książkach. Wielu z nich dołączyło do grona stałych czytelników biblioteki zakładając kartę czytelnika. Szóstoklasiści poznali także zasady funkcjonowania biblioteki miejskiej.
statystyka